Start / AXA Sports Club / Te är hett

Te är hett

 

Te minskar risken både för cancer, diabetes och stärker vårt immunförsvar. Ja, myterna om te är många, men vad är egentligen sant?

 

Te har druckits i tusentals år och efter vatten är det världens vanligaste dryck. Allt te - svart, grönt och vitt - kommer ursprungligen från tebusken, som bl. a växer i Indien, Pakistan och Kina. Bladen plockas varsamt för hand. En skicklig teplockare kan plocka upp emot 35 kilo färska teblad på en dag, vilket motsvarar 4000 tepåsar! Skillnaden mellan svart och grönt te är att det svarta fermenteras, vilket innebär att bladen utsätts för syre. Det är detta som ger teet den svarta färgen och den beska smaken. Till det vita teet använder man bara de allra färskaste skotten från tebusken. De kan bara plockas någon gång per år. Därför är detta te extra exklusivt.

Irländarna är de största teälskarna och sörplar i genomsnitt i sig 4 koppar te per dag. I Sverige ligger vi långt efter med 0,5 kopp per dag, men vi är på frammarch!

- Vi dricker mer och mer te och framförallt är det grönt te som tar mark, berättar Sofia Anderhall, dietist och tekännare.

Te är nyttigt

Att grönt te är mer hälsosamt än svart te är en vanlig uppfattning. Faktum är dock att de båda sorterna är lika nyttiga. De innehåller precis lika mycket av antioxidanter, bara olika sorter.

- Anledningen att grönt te fått en sådan nyttighetsstämpel är att det på detta te nästan alla studier är gjorda, men det beror på att studierna är gjorda i Asien och där dricker man grönt te, förklarar Sofia. Flera studier på svart te är på gång.

Koffein

Allt te innehåller koffein, ungefär hälften så mycket som kaffe. Studier på grönt te har visat att det kan ha positiv effekter på vår hälsa, bl. a genom att öka vår insulinkänslighet, öka vår fettförbränning och minska risken för hjärt- och kärlsjukdom.

På senare år har rött te, eller Rooibos te, blivit allt mer populärt. Detta är dock inget te, eftersom det inte härstammar från tebusken, utan en ört som i folkmun ofta kallas Sydafrikas röda guld.

Text: Karin Magnusson