”Fem om dagen är bra för magen” Detta budskap har följt oss genom åren och idag vet nog de flesta att frukt och grönsaker är bra, inte bara för magen, utan för hela vår kropp. Men kanske förstår inte alla hur bra det verkligen är. För i så fall borde väl de flesta se till att stoppa i sig sina 500 g om dagen, istället för de ca 250 g som genomsnittssvensken får i sig idag.
Vad i frukten och grönsakerna är det då som är så nyttigt? Vitaminer svarar nog de flesta, också är det ju kalorifattigt och innehåller mycket fibrer. Helt rätt. Och sen är det en sak till som näringsmässigt gör frukt och grönsaker helt unika. De är fullproppade av ett litet fiffigt ämne som gör underverk för din kropp, nämligen antioxidanter.
Fria radikaler
Antioxidanter är ett samlingsnamn för ämnen som främst finns i frukt, bär och grönsaker och som skyddar kroppen mot skadliga ämnen. De skadliga ämnena kallas fria radikaler och bildas hela tiden i din kropp. Det är helt omöjligt att undvika att fria radikaler bildas, eftersom det är luftens syre som startar processen. Syret vi andas transporteras ut till kroppens alla celler där det behövs för att omvandla kolhydrater, fett och protein till energi. När syret sedan ska lämna kroppen (i form av koldioxid och vatten) stannar en liten del av syret kvar och passar på att reagera med fria elektroner som finns i vår kropp, varvid fria radikaler bildas.
De fria radikalerna angriper våra cellers väggar så att dessa förstörs, eller oxideras som man också brukar kalla det. Beroende på var i kroppen detta sker får det olika effekt. Sker det i hudcellerna kan resultatet bli ålderstecken i huden, om de vita blodkropparna i immunförsvaret angrips kan detta leda till svagare immunförsvar. Man har också sett samband mellan hög bildning av fria radikaler och hjärt-kärlsjuksom samt en del cancerformer.
Antioxidanter - cellernas beskyddare
Som tur är finns det hjälp mot detta. Fina antioxidanter krigar mot de fria radikalerna och skyddar på så sätt våra celler. Man kan säga att antioxidanterna är för din kropp vad rostskyddet är för din bil; de hindrar helt enkelt din kropp från att rosta. De stärker ditt immunförsvar och gör så att du håller dig friskare!!
Bästa källan för antioxidanter är frukt, bär och grönsaker. I dessa kryllar de av olika antioxidanter i form av vitamin C, vitamin E samt en mängd olika karotenoider och flavonoider. De olika antioxidanterna har olika funktioner i kroppen och samverkar ofta på olika sätt. Att äta rikligt med frukt, bär och grönsaker gör att du får i dig en bra blandning av de olika sorterna, istället för att välja ut enstaka och ta dem i tablettform.
C-vitamin finns i apelsin, kiwi, jordgubbar, svarta vinbär, potatis, broccoli.
E-vitamin finns i nötter, mandlar, jordnötter, vegetabilisk olja, avokado, havre.
Karoteinoider är en antioxidant som känns igen på sin röda, orange eller gula färg. Jordgubbar, morötter och gul paprika är proppfullt av denna godsak.
Flavonoiderna är den antioxidant som ger blåbär, svarta vinbär och blå vindruvor sin karakteristiska blå-röda färg.
Text: Karin Magnusson